Hoşgeldin ziyaretçi giriş yapın ya da kayıt olun.
Kategoriler

MÜ’MİNLER CEHENNEME GİRMEZLER

 

MÜ’MİNLER CEHENNEME GİRMEZLER!...AMA HANGİ MÜ’MİNLER ?
 
(Bakara/25,Mü’minun/1,Fussilet/18,Meryem/72)
SADECE KAFİRLER CEHENNEME GİRERLER!...(Bakara/24,Sebe/17,Aliimran/131)
YA ALLAH’IN TARİFİNE GÖRE İMAN SAHİBİ OLUP,  KURTULUŞA ERECEĞİZ. YA DA ONUN DIŞINDAKİ BİLGİLERLE  AZAP ÜZERİMİZE HAK OLACAKTIR!!!    
 
     Gercek iman,Allah’ın katında gecerli ve bizi kurtuluşa erdiren imandır.Neden böyle söylüyoruz ? Allah’ın ayetleri böyle açıklıyor. ALLAH sadece Kafirlerden başkasını cezalandırmayacağını soyluyor,Peki biz Müminiz diyenler neden Cehenneme giriyor ? –Allah’ın ayetlerini “ÖRTTÜKLERİ (KEFRETTİKLERİ) İÇİN”.Zira Kefretmek,Küfretmek,inkar etmek değildir,GERCEKLERİ ÖRTMEKTİR,Allah’uteala;”TAKVA SAHİBİ OLMAYAN CENNETE GİREMEZ” Diyor.Vatatndaş diyorki;”FALAN HADİS BÖYLE DEMİYOR,FELAN ALİM BÖYLE DEMİYOR” İşte bu,”gercekleri örtmektir ve Allah bu kişilere,İNANDIKLARI HALDE KAFİR” Diyor.
SEBE-17: Zâlike cezeynâhum bimâ keferû, ve hel nucâzî illel kefûr(kefûra). 
İşte böylece inkârlarından dolayı onları cezalandırdık. Biz, kâfirlerden başkasını cezalandırır mıyız?
MÜ’MİN/4-Kâfirlerden başkası, Allah'ın âyetleri hakkında mücâdele etmez. Artık onların şehirlerde dönüp dolaşmaları seni aldatmasın.
EN'AM - 158 :… Rabbinden bazı âyetlerin (mucizelerin) geldiği gün, daha önce îmân etmemişse (âmenû olmamışsa) veya îmânıyla bir hayır kazanmamışsa onun îmânı kendisine bir fayda vermez. De ki: “Bekleyin! Muhakkak ki; biz de bekleyenleriz.”
   1-İman etmiş ama o iman o kişiye “ hayır kazandırmamış (HAYIR:Sevaptır.Dolayıyısıyla,sevapları günahlarından fazla değil)”ve o kişinin gideceği yer cehennemdir (Mü’minun/103) ve hüsrandadır “hüsranda olan da gercek mü’min değildir (Enam/12,20).Dünya hayatı da mutsuzdur.
   2-İman etmiş ve imanıyla hayır kazanmış.Allah’a yönelmiş (Allah’a ulaşmayı dilemiş) ve TAKVA Sahibi olmuş (Rum/31) Takva sahibi olan kişinin GÜNAHLARINI ALLAH ÖRTER Dolayısıyla Sevapları günahlarından fazladır (Mü’minun/102) O kişinin gideceği yer cennettir.Dünya hayatında da mutludur.İşte Allah katında gecerli iman budur.Bu iman’a nasıl sahip olunur?
 
         1) Allah’a ulaşmayı dileyip (O’na enab olup)TAGUT’u (insan ve cin şeytanları),devreden çıkararak,onları inkar ederek
Allah’ın ve Allah’a davet eden davetcilerin davetine icabet ederek.Çünkü hem Allah hem de davetciler (Peygamberler,kavim resulleri,mürşidler ve gercek mü’minler)sadece Allah’a (ruhen)ulaşmaya davet ederler
Hidayet’in gercek anlamını idrak edip ve o’nu arzu ederek.Çünkü
“HİDAYET”,Allah’a ulaşmaktır.Allah’a ulaşmayı dileyen gercek iman sahibi olur.İmanın olmazsa olmaz şartlarından birisi;Allah’a mülaki olmanın var,farz ve kişinin,kendisinin de mutlaka (ruhen)Allah’a ulaşması gerektiğine iman etmesidir.
 (CİBRİL HADİSİ,buhari/47.hadis,Müslim/62.sayfa,tirmizi/60.sayfa(İman,Allah’a Meleklerine,Allah’a mülaki olmaya-ulaşmaya-Resullerine ve öldükten sonra dirilmeye inanmaktır).hud suresi/29,bakara suresi/223,enam suresi/154)
Hidayet’in temelinde de zaten “enab,münib”olmak var yani Allah’a yönelmek, Allah’a ulaşmayı dilemek vardır(rad/27,şura/13).Mülaki olmaya (Allah’a ulaşmaya) iman etmek vardır(yunus/45)
   Peki kişi,HİDAYET’in gercek anlamını (Allah’a ulaşmak olduğunu) idrak edemezse ne olur ? İMAN SAHİBİ OLAMAZ 
İSRA - 94 : Onlara hidayet geldiği zaman insanların inanmalarına, “Allah, insan resûl mü gönderdi?” demelerinden başka bir şey mani olmadı.
KEHF-55: Ve insanları, onlara hidayet geldiği (hidayete davet edildikleri) zaman Rab'lerinin mağfiretini dilemekten ve mü'min olmaktan men eden (alıkoyan) şey, sadece evvelkilerin sünnetinin, onların başına gelmemesi veya azapla karşı karşıya kalmamalarıdır.
ENAM/125: Öyleyse Allah kimi Kendisine ulaştırmayı dilerse onun göğsünü yarar ve (Allah'a) teslime (İslâm'a) açar. Kimi dalâlette bırakmayı dilerse, onun göğsünü semada yükseliyormuş gibi daralmış, sıkıntılı yapar. BÖYLECE ALLAH,MÜ’MİN OLMAYANLARIN ÜZERİNE AZAP VERİR.
 4)Takva sahibi olmakla.Ancak takva sahibi olan İMAN SAHİPLERİ kurtuluşa erebilir.Zira,takva sahibi olan kişinin o güne kadar olan bütün günahları örtülür (Enfal/29) o kişinin sadece sevapları vardır günahlarının olmadığı ve sadece sevapları var olduğu için mü’minun/102 ye göre direk cennetliktir. Takva’nın temelinde ne var ? Allah’a yönelmek,Allah’a ulaşmayı dilemek (rum/31)
FUSSİLAT/18: Ve âmenû olanları (Allah'a ulaşmayı dileyenleri) kurtardık. Ve (böylece) onlar, takva sahibi olmuşlardı.
NEML/53: Ve âmenû olan (Allah'a ulaşmayı dileyen) ve (bu sebeple) takva sahibi olanları kurtardık.
   Allah hepinizden razı olsun.FERHAT BAŞTUĞ Daha geniş açıklama:www.ferhatbastug.com adresinde,”GERCEK İMAN NEDİR ?” dosyasındadır. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Allaha Ulaşmak Farzdır © 2019
Tasarım ve Uygulama DevNokta