Hoşgeldin ziyaretçi giriş yapın ya da kayıt olun.
Kategoriler

ALLAH’A ULAŞMAK İLE İLGİLİ HADİSLER

ALLAH’A ULAŞMAK İLE İLGİLİ HADİSLER
***Ey kullarım, ben zulmü kendime haram kıldım sizin de birbirinize zulmetmenizi haram kıldım hepiniz dalalettesiniz hidayete erdirdiklerim müstesna siz de o halde siz de hidayeti dileyinki sizi de hidayete erdireyim.MÜSLİM,RİYAZÜSSALİHİN-137,MÜSNEDİ AHMET

***Sünen ibnimace;(Türkiye gazetesi dini terimler sözlüğü)Ey insanlar,ölmeden önce gafleti bırakın Allah’utealaya mülaki olun ve tövbe edinki Allah’a kul olasınız.Sizi oyalayıcı işleriniz coğalmadan Salih amel işleyiniz.Allah’ıçok zikredin rabbinizin rızasını kazanın.Böyle yaparsanız “rızkınız bollaşır,yardımgörürsünüz ve eksiklikleriniz tamamlanır”.
***Allah tan başka ilah olmadığına ve benim de onun resulü olduğuma şehadet ediniz.Bu iki cümleyi canı gönülden inanarak Allah’a mülaki olmayı dileyen bir kulun cennetten mahrum olması  düşünülemez.RİYAZUSSALİHİN-389,MÜSNEDİ AHMET
***"Peygamberimiz SAV efendimiz namaz kilmak icin ayaga kalkarak "Melik bin Dugsum nerede? diye sordu. Oradakilerden birisi '' O Allah'i ve O'nun Resulünü sevmeyen bir münafiktir'' dedi. Peygamberimiz SAV  ''Öyle deme sirf ALLAH'IN VECHINI (ZATINI ) DILEYEREK, La ilahe illallah dedigini görmüyormusun? Allah, sirf Allah'in vechini dileyerek,  La ilahe illallah diyen kimseyi cehennem atesine haram kilmistir."  (Buhari-Muslim Riyadussalihin s.1170 nr. 1531)
***Allah’ım 'SANA MÜLAKİ OLMAYA İMAN EDEN, KADERİNE RAZI OLAN, VERDİĞİNE KANAAT EDEN NEFSİ MUMAİNNE İSTERİM' Hadisi kutsi-nasihul ibad
***Peygamber (S.A.V) Efendimiz teheccüd namazındaki duasında 'Yarabbi sana Mülaki Olmak HAKTIR' buyuruyor. Sahihi –Buhari 4.Cilt 575. hadiste:
***Efendimiz (S.A.V) Allaha mülaki olmayı imanın esaslarından saymıştır;    
---S.BUHARİ 1.CİLD, 58.SAHIFE, 47.HADIS (CIBRIL HADIS): Iki Cihan Günesi Hazreti Muhammed s.a.v. bir gün ashabiyla otururken Cebrail a.s. insan sifatiyla gelir ve Peygamber Efendimize s.a.v. yaklasir ve söyle sorar:
"Kale imane ya Rasulallah......iman nedir ya Resulallah?"
Peygamber Efendimiz s.a.v. cevap verir:
"Kalel imanü en tu'mine billahi ve melaiketihi ve likaihi ve Resulihi:
Allah'a, meleklerine ve Allah'a ulasmaya ve Resullerine inanmak
ve tu'mine bil ba'si:
ve öldükten sonra dirilecegimize inanmak"
---S.MÜSLİM 1.CİLD, SAHİFE-63: "İMAN; Allaha, meleklerine, kitabına, Allah'a kavuşmaya, peygamberlerine inanman, öldükten sonra dirilmeye inanman ve kaderin hepsine iman etmendir."
---S.MÜSLİM 1.CİLD, SAHİFE-60-61: "İMAN; Allah’a,meleklerine, kitabına, Allah'a kavuşmaya, peygamberlerine inanman ve keza sonra dirilmeye iman etmendir."
***"Allah’ım SANA MÜLAKİ OLMAYA İMAN EDEN, KADERİNE RAZI OLAN, VERDİĞİNE KANAAT EDEN NEFSİ MUMAİNNE İSTERİM." (Hadisi kutsi-nasihulibad
***Kim Allah’a kavuşmayı severse,Allah da o na kavuşmayı sever.Kim de Allah’a kavuşmayı hoş görmezse,Allah da o na kavuşmaktan hoşlanmaz.(Riyazussalihin/6.cild/228.sayfa)

***"Men habbebe likaallahi habbevallahi likai. Men kerihe likaâllahi kerihallahi likâi."
"Kim Allah’a kavuşmayı severse Allah da ona kavuşmayı sever. Kim Allah’a kavuşmayı hoş görmezse, Allah da ona kavuşmaktan hoşlanmaz."(Kaynak: Müslim, Zikir 14-17. Ayrıca bk. Buhârî 12/2043, Rikak 41; Tirmizî, Cenâiz 67, Zühd 6; Nesâî, Cenâiz 10; İbni Mâce, Zühd 31)
***"ALLAH CEBRAİLİ BANA GÖNDERDİĞİ SURETLERİN EN GÜZELİNDE İNDİRDİCEBRAİL ŞÖYLE DEDİ:EY MUHAMED !YÜCE ALLAH IN SANA SELAM SÖYLÜYOR VE ŞÖYLE BUYURUYOR: "BEN DÜNYAYI DOSTLARIM İÇİN ACI BULANIK,DAR VE SIKINTILI OLMASINI VAHYETTİM.TA Kİ BANA KAVUŞMAYI ÖZLESİNLER, BANA KAVUŞMAYI DİLESİNLER. BEN DÜNYAYI DOSTLARIM İÇİN BİR ZİNDAN ,DÜŞMANLARIM İÇİNDE BİR CENNET OLARAK YARATTIM." (CAMİUS SAĞIR)
***Peygamber sav efendimiz buyuruyorki,”ölmeden evvel ölünüzki Allah size on dan yediyüze kadar yardımda bulunsun”(Acluni:Keşfül hafa c.2.sahf .291/2669)
***Resulullah (sav) buyurdu ki: "Kıyamet günü, şişman, iri bir adam mizana getirilip tartılır da, Allah indinde sinek kanadı kadar ağırlığı olmadığı görülür"
Resulullah (sav) ilave etti: "Dilerseniz şu ayeti okuyun: "Bunlar, Rablerinin ayetlerini ve O'na kavuşmayı inkar edenlerdir. Bu yüzden işleri boşa gitmiştir. Kıyamet günü biz onlar için hiçbir tartıda bulunmayacağız" (Hadis No: 0691)
Not:Bahsedilen ayet; Kehf /103.104.105
***"İBADET, DUA EDEN MÜ'MİNİN RUHUNUN YÜKSELEREK ALLAH'A ULAŞMASIDIR." (TIRMIZİ,DA'VAT,112 )
***"Mutu en kalbe temutu" "Ey insanlar! ölmeden evvel ölün, Allah'a dönün ki, Allah size ondan yedi yüze kadar artan yardimlarda bulunsun."  (Acluni keşfü'l hafa c2. shf:291 (2669)
***"Kendisine bir musibet gelen müslüman Allah'ın emrettiği: "inna lillahi ve inna ileyhi raci'un, allahümme ecirni fi musibeti vahluf li hayran minha: "Biz Allah'ınız ve ancak O'na döneceğiz. Bana bu musibetim için ücret ver. Ve bana bunun arkasından daha hayırlısını ver" derse Allah o musibeti alır ve mutlaka daha hayırlısını verir." (Müslim, Cenaiz 3, 918; Tirmizi, Daavat 88, 3516; Kütüb-ü Sitte, c.9, 3233)
***Müminlerin ruhlari 7. kat göktedir. Orada cennetteki makamlarini seyrederler. (Deylemi) Kütübi Sitte. Kategori: iman ve islam hakkinda / Kitabu'ul Emanet Hadis No: 0085)
   Allah hepinizden razı olsun.FERHAT BAŞTUĞ.


 

Allaha Ulaşmak Farzdır © 2019
Tasarım ve Uygulama DevNokta