Hoşgeldin ziyaretçi giriş yapın ya da kayıt olun.
Kategoriler

NEFS ISLAH’I-TERBİYESİ ŞARTMIDIR ?

   NEFS TEZKİYESİ-NEFS ISLAH’I-TERBİYESİ ŞARTMIDIR ?
   -EVET.ŞARTTIR…NEFS,BAŞLANGIÇTA KÖTÜLÜĞÜ ŞİDDETLE EMREDER VE YAPTIRIR.ÇÜNKÜ 19 KÖTÜ AFETLE DİZAYN EDİLMİŞTİR VE BU AFETLER TEMİZLENMEDİKÇE;”NE DÜNYA SAADETİNE NE DE AHİRET SAADETİNE ULAŞILAMAZ!...
*ŞEMS-7,8,910: Ve nefsin ve mâ sevvâhâ. Fe elhemehâ fucûrehâ ve takvâhâ. Kad efleha men zekkâhâ. Ve kad hâbe men dessâhâ.
Nefse ve onu (7 kademede ahsene dönüşecek şekilde) sevva edene (dizayn edene) (andolsun).Sonra ona (nefse) fücurunu ve takvasını ilham etti.Kim onu (NEFS’İNİ) tezkiye etmişse felâha (KURTULUŞA) ermiştir.Ve kim, onun (nefsinin) KUSURLARINI ÖRTMEYE ÇALIŞTIYSA (nefsini tezkiye etmemiş ise) HÜSRANA UĞRAMIŞTIR.
A'LÂ-14: Kad efleha men tezekkâ.
Nefsini tezkiye eden kimse felâha (kurtuluşa) ermiştir.
*YUSUF/53:Ve ben, nefsimi ibra edemem (temize çıkaramam). Muhakkak ki nefs, mutlaka sui olanı (ŞER’Rİ KÖTÜLÜĞÜ) emreder. Rabbimin Rahîm esmasıyla tecelli ettiği (nefsler) hariç. Muhakkak ki Rabbim, mağfiret edendir (günahları sevaba çevirendir). Rahîm'dir (rahmet nurunu gönderen ve merhamet edendir).
   Gercekler böyleyse;O zaman KURTULUŞ İÇİN,“TEZKİYE İŞLEMİ ŞARTTIR.”
   Peki bu “İŞLEMİ NASIL GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ ?”
   -Bu bir “MANEVİ HASTALIKTIR VE ALLAH’IN BU KONUDA YETKİLİ KILDIĞI DOKTORLAR İLE” Gercekleştirebiliriz.
   Önce “TEDAVİ OLMAYA NİYET EDİP GİDECEĞİMİZ DOKTORU BULUP ONDAN RANDEVU ALMAMIZ VE ONA TESLİM OLMAMIZ”Gerekir.Zira DAHA ÖNCEKİLER DE AYNI YOLU İZLEMİŞLER.
   TEZKİYE:TERBİYE,ISLAH Anlamlarıyla aynıdır.Dolayısıyla da “KUR’AN DA TEZKİYE İŞLEMİNİ;AMİLUSSALİHAT YANİ SALİH AMEL,ISLAH EDİCİ AMEL OLARAK” Açıklamış.
TAHA/74,75,76: Muhakkak ki kim Rabbine suçlu olarak gelirse, o taktirde mutlaka cehennem onun içindir. Orada ne ölür, ne yaşar.Ve kim SALİH AMELLER (nefs tezkiyesi) yapmışsa ve O'na (Allah'a) mü'min olarak gelirse o zaman işte onlar, onlar için yüksek dereceler vardır.İçinde ebedî kalacakları, altından nehirler akan adn cennetleri vardır. Ve işte bu, TEZKİYE olanların (nefs tezkiyesi ve tasfiyesi yapanların) mükâfatıdır.
   Hiç kimse “BU SALİH AMELİ,ŞARTLARINI YERİNE GETİRMEDİKCE KENDİ BAŞINA YAPAMAZ.”Ancak o kişinin işlediği AMEL Salih amel kılınır.Bu Şartların 1.TAKVA SAHİBİ OLMAK,2.SEDİD SÖZ SÖYLEMEK(Kalbi ile ağzı bir olmak)
AHZAP/70,71: Ey âmenû olanlar, Allah'a karşı takva sahibi olun ve sedîd (doğru) söz söyleyin!..Ki,(Böylece) sizin için amellerinizi ıslâh etsin (salih amele çevirsin). Günahlarınızı mağfiret etsin (sevaba çevirsin). Ve kim, Allah'a ve O'nun Resûl'üne itaat ederse, o taktirde fevzül azîm (en büyük mükâfat) ile kurtulmuş olur.
   İşte kişinin NİYETİ:Onun Takva sahibi olmasını gercekleştirir.Bu niyet;”KALB’TEN ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEMEKTİR”
RUM/31: O'na (Allah'a) yönelin (Allah'a ulaşmayı dileyin) ve O'na karşı takva sahibi olun. Ve namazı ikame edin (namaz kılın). Ve (böylece) müşriklerden olmayın.
   Kişi bu dileği gercekleştirdiği anda “ALLAH’UTEALA O’NU İŞİTİR,BİLİR VE GERĞİNİ YERİNE GETİRİR.”
ANKEBUT/5: Kim Allah'a mülâki olmayı (hayattayken Allah'a ulaşmayı) dilerse, o taktirde muhakkak ki Allah'ın tayin ettiği zaman mutlaka gelecektir (ruhu mutlaka hayattayken Allah'a ulaşacaktır). Ve O; en iyi işiten, en iyi bilendir.
   Allah’utela,kendisine ulaştırmayı (Hidayete erdirmeyi)dilediği kişinin “GÖĞSÜNÜ İSLAM’A” Acarak(Enam/125) o kişiye 4 farklı özellik verir.
1.O güne kadar tadmadığı bir mutluluk verir.
2.O kişiye ibadetleri kolaylaştırır,sevdirir ve zevk aldırır.
3.O kişinin kalbine Mürşid sevgisini koyar.
4.O kişi o andan itibaren “Sadece Allah sohbetinden hoşlanmaya başlar”
   Bu özelliklere sahip olan kişi,hemen MÜRŞİD arayışı içine girer ve HACET NAMAZI kılarak Allah’utealadan mürşidini sorarak o’na tabi olur.O Mürşid,kişinin DOKTORUDUR.O’nun verdiği RECETELERİ uyguladıkca,NEFS’i 7 kademede (EMMARE,LEVVAME,MÜLHEME,MUTMAİNNE,RAZİYE,MARZİYE VE TEZKİYE)Aklanarak RUH’u da 7 gök katını gecerek HİDAYETE ERECEK VE ALLAH’IN (En alt kademede-Fena Makamında)VELİSİ OLACAKTIR.
   Allah hepinizden razı olsun.Daha geniş açıklama:www.ferhatbastug.com adresinde,”AMİLUSSALİHAT-NEFS TEZKİYESİ,NEDEN DÜNYA VE AHİRET SAADETİ İÇİN ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEMEK ŞARTTIR” Dosyalarındadır.

Allaha Ulaşmak Farzdır © 2019
Tasarım ve Uygulama DevNokta