Hoşgeldin ziyaretçi giriş yapın ya da kayıt olun.
Kategoriler

HİDAYET DOĞRU YOL’MUDUR ?

HİDAYET DOĞRU YOL’MUDUR ?

   ŞEYTAN,BU GÜNE KADAR “HİDAYET’İN,DOĞRUYOL”OLDUĞUNU VE HER İNANAN KİŞİNİN DE BU YOLDA OLDUĞUNU İNSANLARA EMPOZE ETMESİYLE ONLARIN “HİDAYETTE OLDUKLARINI ZANNETMELERİ”İÇİN KENDİ DOSTLARI VASITASIYLA MEALLERDE,TEFSİRLERDE HİDAYET KELİMESİNİN KARŞILIĞINI”DOĞRUYOL” OLARAK YAZDIRMIŞ.VE İNSANLARIN ÇOĞUNUN DALALETTE KALMASINA DOLAYISIYLA DA CEHENNEME GİTMESİNE VESİLE OLMUŞTUR.
   ALDANMAYALIM BAŞKALARINI DA ALDATMAYALIM!...

   HİDAYET;DOĞRUYOL DEĞİLDİR!...HİDAYET,BİR FİİLDİR. KELİME ANLAMI;ULAŞMAK,ULAŞTIRMAKTIR.”ALLAH’IN MURAT ETTİĞİ HİDAYET”İSE ALLAH’A ULAŞMAKTIR.HİDAYET’İN NE OLDUĞUNU BİLMEDEN NASIL DALALET’TEN KURTULACAKSINIZ ?

AL-İİMRAN/73-..İNNEL HÜDA,HÜDALLAH:ŞÜPHESİZKİ HİDAYET;”ALLAH’A HİDAYET OLMAK,YANİ ALLAH’A ULAŞMAKTIR.”

BAKARA/120-..İNNE HÜDALLAHİ HÜVELHÜDA: O “ALLAH’A HİDAYET OLMAK,YANİ ALLAH’A ULAŞMAK VARYA;İŞTE O HİDAYETTİR”YANİ KUR’AN MEALLERİNDE NEREDE “HİDAYET KELİMESİ GECMİŞSE ORAYA YAZILAN –DOĞRU YOL-DEĞİLDİR.HİDAYETİN NE DOĞRU ile NE DE YOL ile HİÇBİR ALAKASI YOKTUR. “HİDAYET’İN ULAŞMAK,ULAŞTIRMAK”OLDUĞU KONUSUNDA , ALTERNATİFİ OLMAYAN AÇIKLAMA AŞAĞIDAKİ AYETLERDE MEVCUTTUR.O zaman HİDAYET ,Allah’a ulaşmaksa biz nasıl HİDAYETE ERECEĞİZ ?

-“ALLAH’A YÖNELMEK’LE YANİ O’NA ULAŞMAYI DİLEYEREK.

RAD/27:… De ki: “Muhakkak ki Allah, dilediği kimseyi dalâlette bırakır ve O'na yönelen kimseyi Kendine ulaştırır (hidayete erdirir).”

ŞURA/13:.. Senin onları, kendisine çağırdığın şey (Allah'a ulaşmayı dileme) müşriklere zor geldi. Allah, dilediğini Kendisine seçer ve O'na yöneleni, Kendisine ulaştırır (ruhunu hayatta iken Kendisine ulaştırır-Hidayete erdirir.).


   Ey kullarım, ben zulmü kendime haram kıldım sizin de birbirinize zulmetmenizi haram kıldım hepiniz dalalettesiniz hidayete erdirdiklerim müstesna siz de o halde siz de hidayeti dileyinki sizi de hidayete erdireyim.(MÜSLİM,RİYAZÜSSALİHİN-137,MÜSNEDİ AHMET)

   ALLAH’IN KURALI KESİNDİR.”HİDAYET:ALLAH’A ULAŞMAK VE KİŞİ ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEMEDİKCE ALLAH O KİŞİYİ KENDİSİNE ULAŞTIRMAZ,YANİ HİDAYETE ERDİRMEZ!..DOLAYISIYLA DALALETTE KALIRIZ VE CEHENNEMLİK OLURUZ.(Kamer/47,48-Yasin/62,63)
   AŞAGIDAKİ AYETLERDE HİDAYET FİİLİNİ “DOĞRU YOL”OLARAK ALSANIZ MANTIKLI BİR ANLAM ÇIKARABİLİRMİSİNİZ ?-İŞTE BU AYETLERE GERCEK KARŞILIĞINI KOYMAK MECBURİYETİNDE KALMIŞ MEALLENDİRENLER.İNCELERSENİZ NE KADAR HAKLI OLDUĞUMUZU GÖRÜRSÜNÜZ.

CİN - 2 : YEHDİ  iler ruşdi fe âmennâ bih(bihî)..(O kur’an) İrşad’a ULAŞTIRIYOR..
BAKARA/142….YEHDİ men yeşâu ilâ sırâtın mustakîm(mustakîmin).Dilediğini sıratımustakime ULAŞTIRIR
MAİDE - 16 : YEHDİ bihillâhu menittebea rıdvânehu subules selâmi..Allah kendi rızasına tabi olanları,Teslim yollarına ULAŞTIRIR

NİSA - 137 : ..lem yekunillâhu li yagfire lehum ve lâ li YEHDİYEHÜM sebîlâ(sebîlen).Allah onları kesinlikle Mağfiret etmez ve Yola da(sıratımustakime) de ULAŞTIRMAZ..

NİSA - 168 : İnnellezîne keferû ve zalemû lem yekunillâhu li yagfire lehum ve lâ li YEHDİYEHÜM tarîkâ(tarîkan).Şüphesizki onlar kafir ve zalimdirler.Allah kesinlikle onları mağfiret etmez ve tariki mustakime ULAŞTIRMAZ…

A'RAF - 148 : ……e lem yerev ennehu lâ yukellimuhum ve lâ YEHDİHİM sebîlen.. Onunla konuşmadığını ve yola ULAŞTIRMADIĞINI görmüyorlarmı
SAFFAT - 23 : FEHDUHUM ilâ sırâtıl cahîm(cahîmi).Cehennem uoluna ULAŞTIRIN onları..

FATİHA - 6 :İHDİNAS sırâtel mustakîm(mustakîme).Bizi sıratımustakime ULAŞTIR.

SAD - 22 : …VEHDİNA  ilâ sevâis sırât(sırâtı).Ve bizi orta yola ULAŞTIR
AL-İ İMRAN - 101 : ….fe kad HUDİYE ilâ sırâtın mustakîm(mustakîmin).Artık o sıratımustakime ULAŞTIRILMIŞTIR.
HAC - 4 : ..YEHDİHİ  ilâ azâbis saîr(saîri).Cehennem azabına ULAŞTIRIR
MU'MİN - 38 : yâ kavmittebiûni EHDİKÜM sebîler reşâd(reşâdi).
Ey kavmim bana tabi olunki sizi irşad olunacağınız yola ULAŞTIRAYIM.
ŞURA - 52 … ve inneke le TEHDİ ilâ sırâtın mustekîm(mustekîmin).Ve şüphesizki sen sıratımustakime ULAŞTIRIYORSUN.

İBRÂHÎM - 12 : Ve mâ lenâ ellâ netevekkele alâllâhi ve kad HEDANA subulenâ,

Biz niçin Allah’a tevekkül etmeyelim O bizi yollarımıza ULAŞTIRDI.

   Yukarıdaki ayetikerimelerde gecen HİDAYET kelimelerinde açık olarak kelime anlamının “ULAŞMAK,İLETMEK” Oldu kesin değimli ?
Allah hepinizden razı olsun.FERHAT BAŞTUĞ.Bu konuda geniş açıklama:www.ferhatbastug.com adresinde,”HİDAYET NEDİR ? NASIL HİDAYETE ERİLİR?” Dosyasındaır.
 

Allaha Ulaşmak Farzdır © 2019
Tasarım ve Uygulama DevNokta