Hoşgeldin ziyaretçi giriş yapın ya da kayıt olun.
Kategoriler

,SALİH AMEL-NEFS TEZKİYESİ İÇİN;ŞARTMIDIR

   ALLAH’A YÖNELMEK (O’na ulaşmayı dilemek),SALİH AMEL-NEFS TEZKİYESİ İÇİN;ŞARTMIDIR ?www.ferhatbastug.com
   -EVET ŞARTTIR.
   NEDEN ŞARTTIR ?
   EGER,”AMİLUSSALİHAT’I-SALİH AMEL’İ-NEFS TEZKİYESİNİ”GERÇEKLEŞTİREMEZ İSEK;FELAH’A(Kurtuluşa)EREMEYİZ.AMELLERİMİZ HEBA OLUR(Hüsrana uğrar).
ŞEMS/7,8,9,10: Nefse ve onu (7 kademede ahsene dönüşecek şekilde) sevva edene (dizayn edene) (andolsun).Sonra ona (nefse) fücurunu ve takvasını ilham etti.Kim onu (nefsini) tezkiye etmişse felâha (kurtuluşa) ermiştir.Ve kim, onun (nefsinin) kusurlarını örtmeye çalıştıysa (nefsini tezkiye etmemiş ise) hüsrana uğramıştır.


   ÖLÜM ANINDA FARKINA VARIRIZ VE GERİ DÖNMEK İSTERİZ AMA O ZAMAN FAYDASI OLMAZ.
MÜ’MİNUN/99,100: Onların birine ölüm geldiği zaman: “Rabbim, beni geri döndür.” dedi. “Böylece (geri gönderdiğin taktirde) terkettiğim SALİH AMELLERİ (nefsi tezkiye edici ameli) işlerim.” Hayır, muhakkak ki onun söylediği söz, sadece (boş) bir kelimedir. Ve beas edilecekleri güne kadar onların arkasında berzah (engel) vardır.


   ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEMEKLE SALİH AMEL İŞLEMENİN ALAKASI NEDİR ?
   -AMELLERİMİZİN SALİH AMEL OLABİLMESİ İÇİN;TAKVA SAHİBİ OLMAMIZ GEREKİR.
AHZAP/70,71: Ey âmenû olanlar, Allah'a karşı takva sahibi olun ve sedîd (doğru) söz söyleyin! (Böylece) sizin için amellerinizi ıslâh etsin (salih amele çevirsin). Günahlarınızı mağfiret etsin (sevaba çevirsin). Ve kim, Allah'a ve O'nun Resûl'üne itaat ederse, o taktirde fevzül azîm (en büyük mükâfat) ile kurtulmuş olur.
   TAKVA SAHİBİ OLABİLMENİN DE BİR TEK ŞARTI VAR O DA “ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEMEKTİR”
RUM/31: O'na (Allah'a) yönelin (Allah'a ulaşmayı dileyin) ve O'na karşı takva sahibi olun. Ve namazı ikame edin (namaz kılın). Ve (böylece) müşriklerden olmayın.
ZÜMER/16,17: Onların üstünde ve altında ateşten gölgeler vardır. İşte böyle, Allah kullarını onunla korkutuyor. Ey kullarım! Öyleyse Bana karşı takva sahibi olun.Ve onlar(Takva sahipleri) ki; taguta (insan ve cin şeytanlara) kul olmaktan içtinap ettiler (kaçındılar, kendilerini kurtardılar). Çünkü Allah'a yöneldiler (ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEDİLER). Onlara müjdeler vardır. Öyleyse kullarımı müjdele!


   HERKES YAPTIĞI İBADETLERİN,SALİH AMEL OLDUĞUNU,NEFS’İNİ TEZKİYE EDECEĞİNİ ZANNEDER.”SALİH AMEL,NEFS TEZKİYESİ YAPANLARIN ANCAK TAKVA SAHİBİ OLANLAR OLDUĞUNU BUYURUYOR RABBİMİZ.
NECM/32: Onlar ki, küçük günahlar hariç, büyük günahlardan ve fuhuştan içtinap ederler (sakınırlar). Muhakkak ki Rabbin, mağfireti geniş olandır. O, sizi daha iyi bilendir. O, sizi topraktan yaratmıştı. Ve siz, annelerinizin karnında cenin idiniz. Öyleyse nefslerinizi temize çıkarmayın (nefslerinizi tezkiye ettiğinizi iddia etmeyin). O (Allah), kimin takva sahibi olduğunu daha iyi bilendir.
      Bu “DİLEK”Nasıl yapılmalı ve bu “DİLEĞİN GERÇEKLEŞTİĞİNİ”Kişi nasıl anlayacaktır ?
Şeytan her an VESVESE vermeye hazır olduğu için;
KAF/16: Ve andolsun ki insanı Biz yarattık. Ve nefsinin ona ne vesveseler vereceğini biliriz. Ve Biz, ona şah damarından daha yakınız.
EüzüBesmele ile.
“Sabah Akşam Yarabbi ben de DÜNYA VE AHİRET SAADETİNE ULAŞMAK istiyorum mademki sana ulaşmak haktır.Ben de sana ulaşmayı dileyerek;Kurtuluşa eren Mü’min olmak,Takva sahibi olmak,Senin Evliyan olmak,Kalubela günü sana verdiğimiz Ahd’imizi yerine getirmek istiyorum.Bana bu imkanı sağla “diye dua edilir.Allah’uteala anında işitir.
ANKEBUT/5:Kim Allah'a mülâki olmayı (hayattayken Allah'a ulaşmayı) dilerse, o taktirde muhakkak ki Allah'ın tayin ettiği zaman mutlaka gelecektir (ruhu mutlaka hayattayken Allah'a ulaşacaktır). Ve O; en iyi işiten, en iyi bilendir.
   Kişi bu dileğin kabulünü nasıl anlar ?
1-O kişi o ana kadar tadmadığı bir mutluluğu tadmaya başlar.
2-O kişiye,İbadetler kolaylaştırılır,sevdirilir ve zevk aldırılır.
3-Kalbine Mürşid sevgisi konulur ve o kişi Mürşidini “Hacet namazı kılarak”Allah’tan öğrenir.
4-O andan itibaren sadece “Allah sohbetlerinden” hoşlanır başka şeylere kulak asmaz.  
   SALİH AMELİN BAŞLANGICI;MÜRŞİD’İNE TABİ OLDUĞU ANDAN İTİBAREN BAŞLAR.VE (Nefs’te, Emmare,Levvame,Mülheme,Mutmainne,Raziye,Marziye ve Tezkiye Kademelerinde aklanır.Ruh ta buna parelel 1.2.3.4.5.6.ve 7.gök katlarına oradanda 7 Alem gecerek) ALLAH’IN ZATINA ULAŞIR.


   Allah hepinizden razı olsun.Daha geniş açıklama: www.ferhatbastug.com  adresinde,”AMİLUSSALİHAT-SALİH AMEL-NEFS TEZKİYESİ NEDİR ?” Dosyasındadır.

Allaha Ulaşmak Farzdır © 2019
Tasarım ve Uygulama DevNokta